W Światowy Dzień Chorego metropolita katowicki przewodniczył Mszy w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rybniku-Orzepowicach. W homilii dziękował za świadectwo życia chorych, ich modlitwę i ofiarowane cierpienie.

Przywołując hasło 28. Światowego Dnia Chorego: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię” abp Skworc podkreślił, że w Jezusie Chrystusie „Bóg stał się solidarnym z człowiekiem w życiu, cierpieniu i śmierci”. Ta bliskość Boga, Jego obecność w ludzkich sercach, często „utrudzonych i obciążonych, pełnych bólu i cierpienia, nękanych nieuleczalnymi, złośliwymi chorobami, w ‘świątyniach’ ludzkiego chorego ciała, potrzebującego szpitalnych łóżek i inwalidzkich wózków” to dowód na to, że Jezus stawia w centrum człowieka i jego poranione człowieczeństwo. – On ma oczy, które widzą i które zauważają, gdyż patrzą głęboko, nie rozglądają się obojętnie, lecz zatrzymują się i akceptują całego człowieka, każdego z jego stanem zdrowia” – mówił abp Skworc przywołując fragment papieskiego orędzia na Światowy Dzień Chorego.

Metropolita katowicki podziękował chorym za ich świadectwo życia, modlitwę i ofiarę cierpienia, „które – jak zaznaczył – w łączności z ofiarą Jezusa, stają się trwałym duchowym budulcem wspólnoty Kościoła”. Tłumaczył, że „szczególnym powołaniem osoby chorej jest droga ofiarowania cierpienia w zjednoczeniu z Chrystusem za Kościół, za całą ludzką rodzinę”. Przywołując fragment „Zapisków więziennych” Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego – „każde cierpienie ma swój głęboki sens, który powoli odsłania się, jak upływają dni i przepływają bóle” – zaapelował, by pomóc chorym odkrywać to szczególne powołanie. Samych chorych prosił, by swoje cierpienia ofiarowali za kapłanów archidiecezji katowickiej i w ten sposób wypraszali dla nich świętość i wytrwałość, a także modlili się o nowe powołania kapłańskie, szczególnie do Śląskiego Seminarium Duchownego.

Pracownikom służby zdrowia metropolita katowicki dziękował za „stałe podejmowanie trudu leczenia, pielęgnowania i rehabilitowania osób chorych, niepełnosprawnych i osłabionych wiekiem”. Prosił też – za papieżem Franciszkiem – by „nieustannie stawali w obronie każdego życia, od chwili poczęcia do naturalnej śmierci”. Odwołując się do obrazu biblijnej gospody z przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie podkreślił znaczenie duszpasterstwa chorych i służby zdrowia, a także posługi wśród chorych nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.

Odnosząc się pozytywnie do decyzji Narodowego Funduszu Zdrowia co do skrócenia czasu oczekiwania na pierwszą wizytę i zapowiadanego zniesienie limitów do: kardiologa, ortopedy, endokrynologa i neurologa wyraził nadzieję, że to krok w dobrym kierunku.

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez św. Jana Pawła II 13 maja 1992 roku w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na życie papieża.

Ks. Rafał Skitek/Radio eM

Najnowsze

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

11 kwiecień 2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa...

10 kwiecień 2024

Abp Galbas: To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza w...