Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy św. w 100. rocznicę zakończenia III powstania śląskiego.

W katedrze w Katowicach obecni byli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych z województw śląskiego i opolskiego. Podczas Eucharystii modlono się za dusze powstańców śląskich, a wśród nich za tych, którzy przed przeszło stu laty polegli w walce.

Bp Wodarczyk oddał z ambony cześć powstańcom i ofiarom III powstania śląskiego. Mówił, że pamięć o przeszłości uczy zarówno pokory, jak i wdzięczności wobec przodków, którzy swoją aktywną, odważną postawą i walką wyznaczyli kierunek rozwoju Śląska.

Rzemieślnicy pokoju

- Prawdopodobnie nie byłoby nas tutaj w takim kształcie, gdyby nie te wszystkie wydarzenia, które miały miejscu u progu II Rzeczpospolitej. Jednak świętowanie rocznic wszelkich narodowych zrywów i powstań to doskonała okazja, aby odkrywać na nowo bezcenną wartość pokoju. Pokój to dar. Pokój to zadanie, które zostało powierzone każdemu z nas. Potrzeba konkretnego działania na rzecz pokoju - powiedział.

Podkreślił, że potrzeba tu wielkiego zaangażowania wszystkich, zarówno polityków, jak i każdego człowieka, który w swoich codziennych, zwyczajnych sprawach chce być uczniem Chrystusa. - Niekoniecznie chodzi o spektakularne gesty pojednania, choć mają one zawsze wielką wartość i moc. Budować ojczyznę pokoju tu na ziemi to troszczyć się o umiejętność przebaczenia i unikania podziałów, to szukać tego, co łączy - wskazał.

Taką codzienną działalność biskup Wodarczyk nazwał za papieżem Franciszkiem "rzemiosłem pokoju". Mówił też o jednym z błogosławieństw, wypowiedzianych przez Jezusa: "błogosławieni, którzy wprowadzają pokój".

Droga do przemiany świata

- Obyśmy w naszej ojcowiźnie śląskiej umieli na co dzień być prorokami jedności i pokoju, nawet, gdy podobnie, jak tego doświadczył nasz Pan w swojej ojczystej ziemi, może nas spotkać niedowierzanie i drwina. Prośmy o Ducha Świętego, który pomoże nam dostrzec Zbawcę żyjącego i działającego w naszym życiu - powiedział.

Biskup Adam Wodarczyk wskazał, że do przemiany świata przez budowanie pokoju i jedności międzyludzkiej potrzebne jest jeszcze przebaczenie i pojednanie. - Taka przemiana może być owocem modlitwy, która otwiera serca nie tylko na głęboką relacje z Bogiem, lecz także na spotkanie z bliźnim - powiedział.

Homilię bp Wodarczyk zakończył słowami: - Niech zatem nasza dzisiejsza modlitwa budzi odwagę i udziela wsparcia wszystkim prawdziwym „przyjaciołom pokoju”, którzy starają się go popierać w tych okolicznościach, w jakich przyszło im żyć. Tu i teraz, na wzór naszego Pana Jezusa Chrystusa, Księcia Pokoju, który mówi nam wszystkim „Pokój Wam”. Niech tak się stanie i dziś, tu i teraz. A przez to Boże błogosławieństwo niech spłynie na nasz ojczysty dom - powiedział.

Msza św. w intencji ofiar III powstania śląskiego była częścią obchodów z okazji 100. rocznicy zakończenia III powstania śląskiego.

Przemysław Kucharczak / Foto Gość

Najnowsze

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

11 kwiecień 2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa...