Pracownicy Lasów Państwowych zgromadzili się w katowickiej katedrze poniedziałek 12 lipca na ogólnopolskim pielgrzymowaniu i modlitwie ludzi lasu. Mszy św. przewodniczył bp Adam Wodarczyk.

Spotkanie odbyło się w liturgiczne wspomnienie patrona leśników św. Jana Gwalberta. Swoje słowo skierował do nich bp Adam Wodarczyk, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej, który przewodniczył sprawowanej Eucharystii. – Przesłanie dzisiejszej Ewangelii ma wzmocnić nasze pełne i całkowite przylgnięcie do Chrystusa, tak by zawsze stawiać Go ponad wszystko, wybierać naszą wiarę spośród innych religii, by Chrystus był ceniony ponad wszelkie ideały, zwłaszcza te dominujące w dzisiejszym świecie rozdartym pomiędzy technicznymi nowinkami a dobrobytem i wieloma innymi rzeczywistościami, które niejednokrotnie określa się bożkami współczesności. Umieć zatem potwierdzić czynem swoją wiarę w Chrystusa i w Ewangelię jest życiową koniecznością człowieka wierzącego naszych czasów. W przeciwnym razie narażamy się na utratę skarbu wiary. Pozytywnym przykładem takiej postawy troski o bezcenny skarb wiary jest patron leśników, św. Jan Gwalbert – zwrócił uwagę.

Bp Adam Wodarczyk przypomniał krótko historię życia patrona, nazywanego „bohaterem przebaczenia”, założyciela klasztoru w lasach w Vallombrosa. – Mnisi ci, wierni przesłaniu patrona Europy, św. Benedykta, „ora et labora”, (modlitwa i praca) żyli bardzo skromnie, modląc się i sadząc lasy. Poznawali prawa rządzące życiem lasu, troszczyli się o drzewa, ptaki i zwierzęta leśne. Las dla św. Jana Gwalberta był przebogatą księgą, rozczytywał się w niej, w każdym drzewie, zwierzęciu, ptaku, roślinie widział ukrytą mądrość Boga Stwórcy i Jego dobroć – przypomniał kaznodzieja. – Mimo to jego postać zdaje się nie być powszechnie znana, dlatego warto by na rozstajach dróg, w rodzimych borach i lasach stawiano kapliczki poświęcone nieznanemu patronowi leśników. Będą to miejsca należnego kultu, a także podziękowania za pracę w lesie, który jest boskim dziełem stworzenia. A kiedy nadejdą dla was drodzy leśnicy trudniejsze dni, związane z waszą niełatwą pracą codzienną, będzie można zawsze prosić o pomoc i wsparcie św. Jana Gwalberta, któremu losy leśników nie są obce – zachęcał.

– Dobrze, że Wasza życiowa misja i powołanie, jakim jest troska o naturalne środowisko, jakim są lasy, z pragnienia serca oświeconego łaską wiary, jest przeżywana jako ogólnopolskie pielgrzymowanie, połączone z udziałem w najważniejszym dla katolików spotkaniu jakim jest eucharystia oraz szukaniem opieki i wstawiennictwa patrona ludzi lasu, jakim jest św. Jan Gwalbert. Niech zatem owocem dzisiejszego spotkania będzie nasze wielkie pragnienie, by stawać się owocnymi świadkami wiary w Chrystusa poprzez codzienną praktykę miłości bliźniego gotową nawet do heroicznego przebaczenia na wzór św. Jana Gwalberta i gorliwej troski o powierzone nam, a stworzone przez Boga dobra natury jakimi są lasy, darowane ludziom, aby czerpali z nich wszystko to, co potrzebne dla życia, jednocześnie nie niszcząc ich piękna i harmonii zamyślonej przez Boga – mówił do zebranych bp A. Wodarczyk.

Kaznodzieja zachęcił również zebranych do poznania nauczania Kościoła odnoszącego się do troski o środowisko naturalne. Wymienił „Kompendium Nauki Społecznej Kościoła”, którego cały rozdział 10 poświęcono ochronie środowiska, encyklikę „Laudato si” i adhortację „Querida Amazonia”.

Poniedziałkowym obchodom towarzyszyły uroczyście wprowadzone relikwie św. Jana Gwalberta.

Na Mszy obecni byli przedstawiciele władz państwowych, dyrektor generalny i dyrektorzy regionalni Lasów Państwowych oraz kapelani formacji.

Marta Sudnik-Paluch / Gość Katowicki

Najnowsze

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

11 kwiecień 2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa...

10 kwiecień 2024

Abp Galbas: To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza w...