Budujemy przyszłość Polski i Kościoła duchem ofiary, służby i bezinteresowności – mówił w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Abp Wiktor Skworc wygłosił słowo podczas mszy św. sprawowanej w 100. rocznicę przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Liturgii przewodniczył prymas Polski, abp Wojciech Polak.

W słowie powitania metropolita katowicki odniósł się do wydarzeń sprzed 100 lat. – Dziękujemy (...)  za to, że 20 czerwca 1922 roku, przy niesłychanym entuzjazmie, wojsko II Rzeczypospolitej pod dowództwem gen. Stanisława Szeptyckiego wkroczyło na Górny Śląsk, do województwa śląskiego. Na moście w Szopienicach witał je w imieniu biskupa wrocławskiego ks. infułat Jan Kapica – mówił arcybiskup.

Podkreślał, jak ważne było dla śląskiego województwa i nowo utworzonej diecezji 17 lat funkcjonowania w organizmie państwie polskiego. – Umocniła się polskość; umocnił się Kościół przed czasem ciężkiej próby jakim była II wojna światowa i czas między 1945 rokiem a rokiem 1989 – wskazywał.

Mówił też o przyszłości "górnośląskiej Ojcowizny" powierzając ją Bożej Opatrzności. – Włączamy się w procesy zmian i przemian. Budujemy dziś i jutro Polski oraz Kościoła tą samą, odziedziczoną po przodkach metodą: duchem ofiary, służby i bezinteresowności oraz patriotyzmem pracy. W duchu ora et labora. Modlitwy i pracy, troszcząc się o miłość i sprawiedliwość społeczną – podkreślał hierarcha.

Zapewniał o tym, że "wpatrzeni w przykłady pokoleń tych, którzy żyjąc tu przed nami miłowali Ojczyznę i Kościół, Górnoślązacy chcą spełniać swoje obowiązki i powinności – nec laudibus, nec timore! (Bez czekania na nagrody; bez strachu)!". Wspominał tu postać wielkiego ojca założyciela II Rzeczypospolitej z Górnego Śląska Wojciecha Korfantego.

Prosił o Boże błogosławieństwo. – O to, aby pozdrowienie wyrosłe w sercach mieszkańców, zwarte w dwóch słowach: Szczęść Boże stawało się rzeczywistością! – powiedział. – Modlimy się o błogosławioną i pełną pokoju przyszłość dla nas i całej ludzkiej rodziny – dodał.

Liturgii w katowickiej katedrze przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak. Uczestniczyli w niej arcybiskupi i biskupi z górnośląskiej metropolii, a także premier Mateusz Morawiecki i przedstawiciel Prezydenta RP. Byli też  ministrowie oraz reprezentanci parlamentu oraz samorządu województwa śląskiego.

Obchody 100. rocznica włączenia części Górnego Śląska do Polski rozpoczęła uroczysta msza św. w archikatedrze Chrystusa Króla. Po niej na katowickim Rynku odbyła się rekonstrukcja wkroczenia Wojska Polskiego do Katowic.

Także w niedzielę odbędzie się uroczyste otwarcie Panteonu Górnośląskiego, połączone z otwartym koncertem i mappingiem na placu przed archikatedrą (20.00–22.00). Wystąpią: Dżem, Sztywny Pal Azji, Stanisław Soyka, Kasia Moś, Maciej Lipina oraz Kasia Grzesiek.

ASP /KAI

Najnowsze

30 maj 2023

Śp. ks. Antoni Wyciślik

Z przykrością zawiadamiamy, że 29 maja zmarł w 77. roku życia i...

28 maj 2023

Wciąż trwa wołanie Maryi o nawrócenie nas wszystkich

Nabożeństwu majowemu, kończącemu tegoroczną pielgrzymkę mężczyzn i młodzieńców, przewodniczył bp senior diecezji...

28 maj 2023

Mocne świadectwa i słowo bp. Odera w Piekarach

Mirek dał na godzinie ewangelizacyjnej świadectwo, jak Pan Bóg wyciągnął go z...

28 maj 2023

Kard. Nycz do uczestników Pielgrzymki

Kardynał Kazimierz Nycz mówił uczestnikom Pielgrzymki Mężczyzn i Młodzieńców do Matki Bożej...

28 maj 2023

Wszyscy jesteście ekstraklasa

Koadiutor podziękował zebranym na piekarskim wzgórzu mężczyznom za ich obecność i wspólną...

28 maj 2023

Słowo społeczne metropolity katowickiego

Spotkanie na kalwaryjskim wzgórzu w Piekarach Śląskich tradycyjnie rozpoczęło słowo społeczne metropolity...