Tegoroczne międzyuczelniana inauguracja roku akademickiego na śląskich wyższych uczelniach będzie miała miejsce w najbliższą niedzielę, 9 października br. o godz. 18.00 w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Mszy świętej przewodniczyć będzie metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

- Zgodnie z wieloletnią tradycją, w trakcie tej uroczystości, zostanie wręczona doroczna nagroda Lux ex Silesia. W 2022 roku jej laureatem został wybitny trener Antoni Piechniczek, z którym reprezentacja Polski w piłce nożnej w latach osiemdziesiątych XX wieku osiągnęła sukcesy na Mistrzostwach Świata. Wśród laureatów jest on pierwszym przedstawicielem świata sportu – mówi ks. Tomasz Wojtal, rzecznik prasowy archidiecezji katowickiej.

Ogłaszając nazwisko laureata 17 sierpnia br. abp Skworc przypomniał, że Antoni Piechniczek urodził się 80 lat temu w Chorzowie. „Przeszedł wszystkie szczeble kariery sportowej, od maleńkiego kibica po piłkarza, przez trenera po selekcjonera. Czterdzieści lat temu jako selekcjoner doprowadził polską drużynę na Mistrzostwach Świata do trzeciego miejsca” - powiedział.

„Kultura fizyczna, a piłka nożna szczególnie, odgrywały w życiu społecznym Śląska olbrzymią rolę. Miałem to szczęście, że urodziłem się w Hajdukach Wielkich w środowisku Maryjnym i w rodzinie współzałożycieli klubu Ruch Chorzów” - napisał Antoni Piechniczek w liście do metropolity katowickiego dziękując za wyróżnienie.

Antoni Piechniczek urodził się w 1942 r. w Chorzowie. Zaczynał grać w piłkę w Zrywie Chorzów, później grał w Naprzodzie Lipiny, Legii Warszawa, Ruchu Chorzów i francuskim Chateauroux. W 1964 r. zdobył z Legią Puchar Polski, a w 1968 mistrzostwo Polski z Ruchem Chorzów. Rozegrał trzy mecze w reprezentacji Polski. Grał w pomocy i na prawej obronie.

Jeszcze większe sukcesy odniósł jako trener. Dwukrotnie wprowadził piłkarską reprezentację Polski na Mistrzostwa Świata – w 1982 w Hiszpanii i w 1986 r. w Meksyku. W Hiszpanii prowadzona przez niego drużyna zdobyła III miejsce, a w Meksyku weszła do 1/8 finału.

- Nagroda Lux ex Silesia jest przyznawana od 1994 r. Otrzymują ją osoby, które w swej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska. Wśród laureatów znaleźli się m.in. Wojciech Kilar, abp Alfons Nossol, Tadeusz Sławek, Henryk Mikołaj Górecki, ks. Remigiusz Sobański, abp Szczepan Wesoły, Franciszek Pieczka, Jan Miodek, Krystyna Heska-Kwaśniewicz, Mieczysław Chorąży, Władysław Nasiłowski i Dorota Simonides – dodaje ks. Wojtal.

ASI

Najnowsze

30 wrzesień 2023

Abp Galbas w Santiago de Compostela: Drobiazgi sprawiają, że nasze życie jest bardzo wielkie

W sobotę 30 września metropolita katowicki przewodniczył Eucharystii na zakończenie pielgrzymki redakcji...

28 wrzesień 2023

Spotkanie ekumeniczne w Katowicach

W środę 27 września na probostwie parafii św. Apostołów Piotra i Pawła...

27 wrzesień 2023

Spotkanie Rady Ruchów Katolickich z abp. Adrianem Galbasem

W środę 26 września przedstawiciele ruchów katolickich zgromadzili się w Kurii Metropolitalnej...

27 wrzesień 2023

Bp Wodarczyk: Nawet w takim miejscu może się zdarzyć wielkie duchowe dobro

26 wrześnnia odsłonięto tablicę upamiętniającą ks. Franciszka Blachnickiego na murach Aresztu Śledczego...

26 wrzesień 2023

Zmarł abp Stanisław Szymecki (1924-2023)

Arcybiskup senior Archidiecezji Białostockiej  odszedł do wieczności we wtorek, 26 września, w...

25 wrzesień 2023

Imieniny abp. seniora Damiana Zimonia

We wtorek 26 września swoje imieniny obchodzi abp senior Damian Zimoń.