50 animatorów ministranckich ustanowił 12 listopada arcybiskup katowicki Wiktor Skworc. Kolejnych 76 nastolatków zostało przyjętych na roczny okres próbny jako kandydaci na animatorów.

Uroczystość odbyła się w kościele Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach. Robiło wrażenie, gdy tak silna grupa chłopaków, ubranych w białe alby przewiązane czerwonymi pasami, szła w stronę ołtarza. Nowi animatorzy otrzymali tego dnia także krzyże.

Animatorzy i kandydaci pochodzą z różnych parafii archidiecezji katowickiej. Arcybiskup Wiktor Skworc mówił im, że Pan Bóg woła ich po imieniu. – Cieszę się waszą decyzją stania się animatorem, decyzją o przyjęciu krzyża, decyzją o pójściu za Jezusem Chrystusem i z Jezusem Chrystusem – powiedział.

Głos Boga

Dodał, że na tę drogę weszli już w czasie swojego chrztu. Przypomniał, że w czasie chrztu Jezusa rozległ się głos Boga Ojca: „To jest mój syn umiłowany”. – W momencie chrztu świętego nad każdym ochrzczonym odzywa się Bóg Ojciec i mówi te same słowa: „To jest mój umiłowany syn”. Pamiętajcie, jesteście umiłowanymi dziećmi Bożymi, synami Boga, i o tej miłości nie możecie nigdy zwątpić – stwierdził. – Ludzka miłość bywa zawodna, ale niezależnie od tego, czy my odwzajemniamy się miłością, Pan Bóg nas nieustannie kocha. Chciałbym, żebyś o tym wiedział. Na dziś, na jutro i na zawsze, jesteś umiłowanym synem Boga. Dlatego Pan Bóg daje ci kolejne dary przez Jezusa Chrystusa – wskazał.

Dodał, że to dary Ducha Świętego, który przychodzi z bogactwem całej Swojej Osobowości. – Dzięki tym darom możecie przynosić owoce Ducha Świętego – podkreślił.

Słowa, od których zaczynam dzień

Abp Skworc zwrócił uwagę na słowa z odczytanego chwilę wcześniej fragmentu Ewangelii, że trzeba się modlić i nie ustawać. – Modlitwa nie jest wcale taka łatwa. Może łatwe jest odmówienie „Ojcze nasz”, ale w codziennej modlitwie, codziennej rozmowie z Panem Bogiem każdy ma swoje trudności, musimy to przyznać – powiedział.

Podpowiedział, że gdy nie umiemy się modlić, sam Duch Święty modli się w nas i za nas. – Dlatego bardzo ważna jest na dziś, na jutro i na waszą przyszłość wasza relacja z Duchem Świętym. Muszę wam powiedzieć, że należę do pokolenia ludzi starszych, schodzących ze sceny tego świata. Wy na tę scenę wchodzicie, jesteście młodzi. Chodzi o to, żeby role w sztuce, która nazywa się życie, jak najpiękniej zagrać, jak najpiękniej przeżyć to życie. Nie jest to możliwe bez relacji z Duchem Świętym. Chcę wam podpowiedzieć z osobistego doświadczenia: Każdy dzień od początku mojego kapłaństwa, a od biskupstwa szczególnie, rozpoczynam od wezwania: „Veni Sancte Spiritus”, „Przyjdź Duchu Święty”. Zachęcam was, abyście w podobny sposób każdy dzień rozpoczynali: znakiem krzyża świętego i wezwaniem: „Przyjdź Duchu Święty, i prowadź mnie”. Bo można zbłądzić i chodzić po bezdrożach. Tylko po co? Szkoda życia – zauważył. – Bądźcie ludźmi wiary, bądźcie animatorami. Ożywiajcie Duchem Świętym wasze wspólnoty ministranckie, koleżeńskie, parafialne – powiedział.

Na koniec Mszy św. abp Skworc wezwał ministrantów do bycia misjonarzami. – Jest taki nowy kontynent, na którym jesteście wszyscy obecni. To jest kontynent mediów społecznościowych. Ja o tym niewiele wiem, bo tam się nie poruszam, ale wy tam jesteście. I tam macie być jak świadkowie Chrystusa, jako misjonarze. Pamiętaj, że wszędzie gdzie wchodzisz w Internecie, tam zostawiasz ślad. To ma być ślad ucznia Chrystusa – poprosił.

Przemysław Kucharczak / Gość Katowicki

Najnowsze

22 styczeń 2023

Czyńcie dobro, szukajcie sprawiedliwości!

Metropolita katowicki wygłosił homilię podczas centralnego nabożeństwa w katedrze ewangelicko-augsburskiej Zmartwychwstania Pańskiego...

20 styczeń 2023

Budujące jest, kiedy są ludzie wykorzystujący czas ferii, by zbliżyć się do Boga

Metropolita katowicki podzielił się na antenie radia eM doświadczeniem ze spotkań z...

20 styczeń 2023

Abp Adrian Galbas poświęcił nową siedzibę poradni "Przystań"

Siedem gabinetów psychoterapii, trzy przeznaczone do pracy z całymi rodzinami i sala...

17 styczeń 2023

Zaczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan zaczyna się 18 stycznia 2023 roku.

17 styczeń 2023

Przegrywamy, kiedy jest nam wszystko jedno

Arcybiskup koadiutor odwiedził uczestników trwającego w Bystrej Podhalańskiej pierwszego turnusu Oazy Ewangelizacji.

15 styczeń 2023

Słowa wdzięczności

W specjalnym liście, który zostanie odczytany w niedzielę w parafiach archidiecezji, metropolita...