W krypcie katowickiej katedry metropolita katowicki wygłosił słowo podczas adwentowego dnia skupienia duchowieństwa.

W słowie skierowanym do kapłanów abp Wiktor Skworc dziękował „za osobistą troskę o własną formację”, m. in. za udział w kapłańskich rekolekcjach, spotkaniach dekanalnych i w ramach innych wspólnot kapłańskich.  Podkreślił, że „spotkania i wspólnoty mają funkcję służebną; służą formacji permanentnej”.

W tym kontekście zwrócił uwagę na wytyczne nt. stałej formacji przesłane polskim biskupom po zeszłorocznej wizycie Ad limina Apostolorum przez ówczesną Kongregację ds. Duchowieństwa. Przywołując watykański tekst zaznaczył, że formacja ta winna być m. in. bardziej biblijna i wspólnotowa; dążąca do równowagi pomiędzy tym, co tradycyjne, a tym co nowe, cechująca się świadectwem życia.

– Wskazał też na program duszpasterski Kościoła w Polsce „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. – Tę wiarę wyznajemy odmawiając Credo i podejmując codzienne kapłańskie obowiązki, naszą misję, pamiętając o przesłaniu papieża Jana Pawła II, że „Ecclesia de Euchristia vivit” – mówił abp Skworc. W nawiązaniu do Soboru Watykańskiego II przypomniał, że „w Najświętszej Eucharystii zawiera się całe dobro duchowe Kościoła, to znaczy sam Chrystus, nasza Pascha i Chleb żywy, który przez swoje ożywione przez Ducha Świętego i ożywiające Ciało daje życie ludziom”.  Zauważył, że „nasza wiara w Kościół Chrystusowy i prawdę Eucharystii wyraża się m.in. w ars celebrandi ofiary Mszy św.” Przestrzegał przed niedbałością i bylejakością celebracji.

Zaakcentował znaczenie parafii w wymiarze eklezjalnym. – Musimy sobie uświadomić na nowo jak ważna w strukturze Kościoła jest parafia. To w parafii wzmacnia się lub osłabia wiara w Kościół Chrystusowy. Wiemy, że ma być rodziną rodzin a każda rodzina domowym Kościołem; specyficzna rodzina jaką jest wspólnota na probostwie, też ma obowiązek stawania się domowym Kościołem – mówił metropolita katowicki. Prosił o powrót do tradycji odwiedzin duszpasterskich wg modelu sprzed pandemii. Wzmiankował jednak konieczność dostosowywania jej do współczesnych wyzwań.

– Nie lekceważcie programu duszpasterskiego, bo w nim zawarte jest to, co dziś Duch Święty wskazuje Kościołowi – stwierdził abp Skworc. – Zamysł programu duszpasterskiego 2022/23 jest następujący: na nowo zobaczyć, to rozważyć i wziąć w swoje życie, że pomimo wielu trudnych spraw w dzisiejszym Kościele, trzeba nam wierzyć w Kościół i wierzyć Kościołowi. Wiara w Kościół to bowiem konkretyzacja wiary w Boga, który nam się objawił jako Emmanuel (Bóg z nami) – powiedział.

Zgromadzonym duchownym życzył błogosławionego Adwentu i obfitości łaski Bożej i sił na codzienne budowanie Kościoła we wspólnotach parafialnych i na probostwach.

Część modlitewną dnia skupienia poprowadził bp Marek Szkudło. Słowo do duchownych skierowali również zaproszeni goście – duchowni i świeccy. Ks. Mateusz Buczma z Diecezji Opolskiej wygłosił konferencję o relacjach pomiędzy duchownymi i świeckimi „Konsumenci czy bracia“. Zaś Antoni Tompolski (dyrektor Alpha Polska), Maciej Tabor (koordynator Alpha Polska), oraz o. Krzysztof Czerwionka (dyrektor Krajowy Szkół Ewangelizacji św. Andrzeja) zachęcali do zaznajamiania się z projektami duszpasterskimi i propozycjami szkół nowej ewangelizacji.

Najnowsze

21 luty 2024

Bp Wodarczyk: Jezus nie jest naiwny

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy św. w kościele św. Anny w Katowicach-Janowie.

20 luty 2024

Bp Szkudło: Chrystus ma Twoją twarz

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy św. w kościele św. Jadwigi Śląskiej w Katowicach-Szopienicach.

17 luty 2024

Abp Galbas: Daj Boże, że wejdziemy kiedyś i na inne schody

17 lutego metropolita katowicki poświęcił kaplicę Świętych Schodów w Piekarach Śląskich.

17 luty 2024

Trzeci Kościół Stacyjny

W piątek po Popielcu homilię w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i Świętego...

16 luty 2024

Bp Szkudło: Post wyzwala miłość

W czwartek po Popielcu biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył liturgii stacyjnej w...

14 luty 2024

Abp Galbas: życzę głębokiego Wielkiego Postu, bo inny jest bez sensu

W Środę Popielcową metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię