Metropolita katowicki wygłosił homilię podczas centralnego nabożeństwa w katedrze ewangelicko-augsburskiej Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach. Modlitwie przewodniczył ewangelicko-augsburski biskup Marian Niemiec.

Arcybiskup Skworc w homilii odniósł się do trudnych kontekstów wewnętrznych i zewnętrznych, w których przyszło nam żyć i funkcjonować jako osobom, rodzinom, jako społeczeństwu, wspólnocie narodowej i państwowej. Mówił o coraz to nowych katastrofach i nieszczęściach. ‒ Od pandemii poczynając, poprzez ruchy migracyjne i konflikty zbrojne, a na inflacji i kryzysie energetycznym kończąc ‒ zauważał.

Jak wskazywał, jednym z najbardziej niebezpiecznych katastrof jest tocząca się wojna. ‒  Wojna jest zawsze klęską człowieka i ludzkości. Jest klęską każdego i wszystkich (…).  Tym bardziej to bolesne, że po stronach bliskiego nam frontu są ludzie ochrzczeni, słuchający tego samego słowa Bożego ‒ podkreślał.

Zauważył, że nasz dzisiejszy świat pod wieloma względami odzwierciedla wyzwania związane z podziałami, z którymi niegdyś mierzył się Izajasz. A ten prorok nauczał, że Bóg wymaga prawości i sprawiedliwości od nas wszystkich, zawsze, w każdej sytuacji i we wszystkich sferach życia. ‒ Sprawiedliwość, prawość i jedność wywodzą się z głębokiej miłości Boga do każdego z nas. Stanowią sedno tego, kim jest Bóg, kim jest człowiek i jakich wzajemnych relacji od nas oczekuje ‒ wyjaśniał.

Przypomniał też hasło przewodnie tegorocznego Tygodnia Ekumenicznego, które brzmi: „Czyńcie dobro, szukajcie sprawiedliwości”. ‒ Przyjęcie tego hasła za swoje, za chrześcijańskie zadanie i powinność, wyraża się w staraniu o fundamentalne dobro jakim jest pokój, bo wojna jest najwyższą formą niesprawiedliwości, odbiera życie i wszystko inne, co człowiecze ‒ tłumaczył. ‒ O ile na covid-19 znaleziono szczepionkę, o tyle na wojnę nie znaleziono jeszcze odpowiednich rozwiązań ‒ dodawał.

Arcybiskup Skworc przypomniał o chrześcijańskiej pomocy wobec braci i sióstr na Ukrainie. ‒ Wiele faktów przemawia za tym, że należycie do większości, która czyni dobro i szuka sprawiedliwości ‒ mówił. ‒ Czy nasza wspólnotowa i w zasadzie jednomyślna odpowiedź nie wskazuje na to, iż mimo wszelkich trudności jakie przeżywają Kościoły, w naszym społeczeństwie działa ewangeliczny zaczyn, a zasiew Bożego słowa zwiastowanego przez proroków przynosi obfity plon? ‒ pytał. Zachęcał obecnych, by za poleceniem św. Pawła, zło zwyciężali dobrem. Bo ‒ jak zapewniał ‒ tylko w taki sposób ograniczymy przestrzeń działania agresywnego zła i Złego. 

Abp Skworc wzywał też do wytrwałej modlitwy i solidarnego, ekumenicznego działania. ‒ Nie możemy już myśleć tylko o zachowaniu jedynie naszych osobistych czy narodowych interesów, ale musimy myśleć o sobie w perspektywie dobra wspólnego, w wymiarze wspólnotowym, czyli jako „my”, otwarci na powszechne braterstwo ‒ dodał na koniec.

asp/Katowice

Najnowsze

27 marzec 2023

Komunikat w sprawie zabójstwa ks. Blachnickiego

Autorami dokumentu są abp Wiktor Skworc, odpowiedzialny za proces beatyfikacyjny ks. Blachnickiego...

26 marzec 2023

Dzielcie się ze wszystkimi wiarą w Chrystusowy Kościół

158 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. zyskała w niedzielne popołudnie archidiecezja katowicka.

25 marzec 2023

Czytajcie słowa i znaki

Sześciu alumnów Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego przyjęło w sobotnie przedpołudnie posługę lektoratu.

24 marzec 2023

Papież do rodzin zmarłych górników: również w ciemności Pan jest blisko

Dzisiaj Papież przyjął grupę rodzin, których mężowie, ojcowie, synowie oraz bracia zginęli...

24 marzec 2023

Spotkanie z Papieżem Franciszkiem

Wdowom i sierotom, których mężowie i ojcowie w ubiegłym roku zginęli w...

24 marzec 2023

Msza św. w intencji górników przy grobie św. Jana Pawła II

Najmłodszą uczestniczką pielgrzymki dla osieroconych rodzin górniczych jest 8-mio miesięczna Alicja. Do...