Rzesze widzów dały się porwać zrealizowanej z rozmachem historii Matki Bożej. Na scenie wystąpiło 360 artystów: chórzyści, muzycy, tancerze.

 

Matka Najświętsza stała się w ten sposób kolejną bohaterką widowisk ewangelizacyjnych organizowanych w Spodku. Był już m.in. "Franciszek" czy "Jonasz". - Okazja jest niezwykła: za dwa lata, w 1925 roku, archidiecezja katowicka będzie przeżywać sto lat swojego istnienia - wyjaśniał przed widowiskiem ks. Robert Kaczmarek z Katolickiej Fundacji Młodzi dla Młodych, producent spektaklu. - Chcemy w ten sposób rozpocząć przygotowania do tego wielkiego jubileuszu - dodawał.

 

Tłumy widzów z całej archidiecezji przyjechały do Katowic, by zobaczyć najnowsze dzieło w reżyserii Mariusza Kozubka. Najdłuższą podróż musiała odbyć grupa z jednej z parafii pod Stuttgartem - przejechali ponad 1000 km. Zebranych powitali abp Adrian Galbas i Marcin Krupa - prezydent Katowic.

 

W rolę Maryi wcieliły się jednocześnie dwie artystki: Wioletta Białk, wokalistka chorzowskiego Teatru Rozrywki i tancerka Ellen Bremer, Australijka, która występuje w spektaklach baletowych na deskach Opery Śląskiej w Bytomiu. Natomiast w roli Jej Syna wystąpili: Piotr Brodziński, wokalista związany z chorzowskim Teatrem Rozrywki oraz Alberto Pecetto, Włoch, tancerz Opery Śląskiej w Bytomiu.

 

Autorem muzyki do spektaklu jest Piotr Solorz. Stworzył on fuzję oratorium i musicalu, z inspiracjami muzyką filmową. - Są długie formy, są formy songów, popowe i folkowe, które odnoszą się do gór, do Koniakowa, do muzyki śląskiej - mówił w czasie konferencji przed widowiskiem Piotr Solorz.

 

Jak już zapowiedzieli organizatorzy, to nie ostatnie takie wydarzenie. Kolejne widowisko zaplanowane jest już za dwa lata.

 

msp / prze / katowice.gosc.pl

Najnowsze

10 grudzień 2023

Abp Galbas otrzymał od śląskich harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju

Światło zostało przekazane na granicy polsko-czeskiej w sobotę, 9 grudnia.

09 grudzień 2023

Abp Galbas: Czystość Maryi i nasza

Homilia metropolity katowickiego wygłoszona 8 grudnia w Opavie

08 grudzień 2023

Spotkanie osób związanych z Zespołem ds. prewencji Archidiecezji Katowickiej

 Rozmawiano o aktualnej sytuacji ochrony dzieci i młodzieży oraz kierunkach na przyszłość.

07 grudzień 2023

Biskupi Metropolii Górnośląskiej spotkali się w Kamieniu Śląskim

Rozmawiali m.in. o trwającym Synodzie o synodalności, a także o formacji seminaryjnej...

07 grudzień 2023

Po raz pierwszy obradowała rada kapłańska w nowym składzie

Księża spotkali się w środę, 6 grudnia, w Kurii Metropolitalnej w Katowicach...

04 grudzień 2023

Słowo metropolity katowickiego na święto górników

"Barbórkowe" życzenia abp. Adriana Galbasa skierowane do pracujących w przemyśle wydobywczym i okołowydobywczym.