Eucharystii przewodniczył ks. Zbigniew Kocoń, opiekun duchowy grup modlitwy w intencji kapłanów. Swoje słowo do obecnych skierował bp Marek Szkudło, administrator archidiecezji katowickiej. – Cieszę się, że mogę stanąć przed wami i razem z obecnymi tu kapłanami powiedzieć: „dziękuję”. Jesteście taką szczególną wspólnotą, która nas wspiera. Tworzycie wspólnotę "Margaretek", osób, które w sposób szczególny czują się odpowiedzialne za to, żeby nasza posługa nie ustawała. Żeby nasza posługa była tak jasna i wyraźna, jak posługa samego Jezusa Chrystusa. Bo przecież kapłaństwo od Niego otrzymaliśmy – mówił.
Bp Marek Szkudło przypomniał również pierwsze słowa papieża Leona XIV. – Pozdrowił zebranych na placu św. Piotra, tak jak pozdrowił zmartwychwstały Pan swoich uczniów: "Pokój wam". I jako augustianin, zakonnik odniósł się też do świętego Augustyna i jego słów: "Z wami jestem chrześcijaninem, dla was jestem pasterzem" – mówił administrator archidiecezji. I odniósł cytat z ojca Kościoła do swojej i każdego kapłana posługi. – To, że dla was jestem pasterzem, to rodzi we mnie trwogę i wszyscy chyba wiedzą, dlaczego? Odpowiedzialność: być pasterzem, który prowadzi, który ma bronić, ochraniać, nadstawiać swoje życie, żeby obronić innych, to nie jest takie proste. Ale to, że z wami jestem chrześcijaninem, to napawa mnie nadzieją na życie wieczne. Żyjemy we wspólnocie, otoczeni taką piękną modlitwą, którą zanosi się za nas. Przecież każdy z obecnych tu kapłanów może powiedzieć: "Otrzymałem już niejedną margaretkę i wiem, czuję to, że codziennie za mnie modlą się ludzie". To, to jest źródło niesamowitej nadziei – dodał.
Bp M. Szkudło nawiązał do odczytanej Ewangelii i prośby Filipa, by Jezus pokazał apostołom Ojca. – Życzmy sobie nawzajem, żeby ta nasza wspólna modlitwa, to wspólne wspieranie się, zasłuchanie w Słowie Bożym, właśnie tak nas zjednoczyło z Jezusem Chrystusem, że możemy powiedzieć "Jezu, Ty we mnie, a ja w Tobie". Wtedy inni będą mogli Boga zobaczyć w nas, w naszym życiu i posługiwaniu – zauważył.
Po Mszy św. doświadczeniem z działania wspólnoty w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego podzielił się ks. Ireneusz Tatura, tamtejszy proboszcz. Zebrani w kościele uczestniczyli także w modlitwie w intencji kapłanów oraz o nowe powołania. Następnie wspólnie udali się do Domu Parafialnego, gdzie o historii kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła, czyli jednym z kościołów jubileuszowych opowiedział ks. prob. Andrzej Nowicki.
msp / katowice.gosc.pl
Galeria zdjęć
15 czerwiec 2025
Katowice. Jubileuszowa pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych
Grupy spotkały się w niedzielę 15 czerwca na wspólnym świętowaniu w kurialnych...
14 czerwiec 2025
Katowice. Dekanaty pielgrzymowały do katedry
Wierni i duszpasterze z kolejnych czterech dekanatów naszej archidiecezji przybyli do Katowic...
14 czerwiec 2025
Katowice. Przyznano stypendia im. ks. Emila Szramka
85 uczniów z terenu naszej archidiecezji w roku szkolnym 2025/2026 będzie otrzymywać...
14 czerwiec 2025
Zaproszenie na uroczystość Bożego Ciała
Bp Marek Szkudło zaprasza na procesję ulicami Katowic.
14 czerwiec 2025
Dyspensa w piątek, 20 czerwca
Biskup Marek Szkudło udziela wszystkim diecezjanom oraz wiernym przebywającym na terenie archidiecezji...
12 czerwiec 2025
Kard. Nycz: Dziś nauka społeczna Kościoła nabiera szczególnego znaczenia
Pod przewodnictwem legata papieskiego wierni archidiecezji świętowali 100-lecie archidiecezji katowickiej.