Abp Wiktor Skworc spotkał się z księżmi posługującymi w szpitalach na terenie archidiecezji katowickiej. Mówił im, że ich „posługa powinna być pokorną ofertą”, która może zostać przyjęta lub odrzucona.

– W waszej posłudze najważniejsza jest wasza duchowość – powiedział kapelanom szpitalnym metropolita katowicki. – Nie tyle struktury, co duchowość – dodał. Przypomniał, że pierwsze wspólnoty wierzących ukazywały Jezusa jako lekarza. – W Ewangeliach Chrystus (…) pozwalał chorym zbliżać się do siebie, uzdrawiał… Dla Chrystusa uzdrowienie to także wejście w dialog, bo leczyć – to dać początek drodze ulgi, pojednania, pocieszenia i uzdrowienia – stwierdził.

Zwracając się do kapłanów posługujących w szpitalach przypomniał, że „tożsamość i zaangażowanie kapelana opierają się nie tylko na wiedzy i kompetencji, ale głównie na miłosiernym i współczującym podejściu do człowieka cierpiącego”. Przytoczył również fragment przemówienia papieża Franciszka skierowanego do lekarzy w którym Ojciec Święty stwierdził, że „Bóg, nasz Ojciec, opiekuje się każdą pojedynczą osobą, bez wyjątków”, jednak by to czynić „chce się posłużyć naszą wiedzą, rękoma i naszym sercem”.

Krótkim sprawozdaniem z działalności kapelanów szpitalnych z zeszłego roku podzielił się ks. Łukasz Stawarz, dyrektor Caritas archidiecezji katowickiej. Przypomniał, że w minionym roku duszpasterskim trwała akcja peregrynacji relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej. – Jej relikwie były w szpitalach, hospicjach, jak również w Domu Księży Emerytów – powiedział.

Zauważył, iż niesłabnącą popularnością cieszą się rekolekcje dla pracowników służby zdrowia w Kokoszycach. – Zwykle już na miesiąc przed rozpoczęciem rekolekcji nie ma już wolnych miejsc – stwierdził. Przypomniał, że przedstawiciele służby zdrowia pielgrzymowali m.in. do Częstochowy, Ziemi Świętej oraz – wraz z chorymi i niepełnosprawnymi – uczestniczyli w III archidiecezjalnej pielgrzymce do Lourdes.

W spotkaniu wziął również udział ks. Karol Faj, który przybliżył kapelanom szpitalnym niektóre aspekty opublikowanego przed kilkoma tygodniami dokumentu dotyczącego zasad ochrony m.in. osób niepełnosprawnych i bezradnych.

– W dokumencie jest też mowa o pewnej bezradności: fizycznej, psychicznej i duchowej… Właśnie z nią spotykamy się jako kapelani – powiedział. Zauważył, że pewną trudnością w posłudze może być ilość osób, które kapłani spotykają na co dzień. – Z jednego pomieszczenia przechodzimy do drugiego, gdzie sytuacja zastanego człowieka może być diametralnie inna – stwierdził. Zwracając się do księży przypomniał im, że podczas posługi są kapłanami i mają na terenie szpitala pewną funkcję do spełnienia, którą należy wykonać w jak najlepszy sposób.

Spotkanie kapelanów posługujących w szpitalach odbywa się corocznie wraz z początkiem nowego roku formacyjnego. Jego celem jest podsumowanie wydarzeń, które miały miejsce na terenie archidiecezji oraz zapoznanie kapłanów z planami duszpasterskimi na najbliższy rok. W spotkaniu biorą udział księża posługujący w szpitalach na terenie archidiecezji katowickiej. Obecnie jest ich 65.

Najnowsze

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

11 kwiecień 2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa...

10 kwiecień 2024

Abp Galbas: To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza w...