Uwaga: wersje elektroniczne wszystkich załączników nadające się do druku lub dalszej edycji (.pdf i .docx) dostępne są na stronach internetowych DIECEZJI.

Załącznik nr 1: Adresy osób i instytucji pomocowych Archidiecezja katowicka

Delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży
ks. Łukasz Płaszewski
telefon: 519 318 959, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
siedziba: ul. Jordana 39, 40-043 Katowice – budynek Kurii Metropolitalnej, wejście od ul. Wita Stwosza 16, dzwonek do Wydziału Katechetycznego; adres do korespondencji: skr. poczt. 206, 40-950 Katowice

Duszpasterz osób pokrzywdzonych
ks. Karol Faj,
telefon: 510 516 282, e-mail: wsparcie.dm @katowicka.pl

Rzecznicy Praw Osób Skrzywdzonych w Kościele
Anna Gajda (interwent kryzysowy, poradnictwo psychologiczne)
kom.: 507 982 10, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Marcin Moroń (psycholog)
kom.: 507 982 164
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Przystań – Archidiecezjalna Poradnia Psychologiczna
Marii Skłodowskiej-Curie 30/4, 40-058 Katowice
telefon: 519 546 197, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zespół ds. prewencji
ks. Łukasz Płaszewski
telefon: 519 546 959
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Diecezja gliwicka
Delegat biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży
ks. Rafał Dappa
telefon: 32 230 71 33; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Duszpasterz ds. ochrony dzieci i młodzieży
ks. Damian Dolnicki, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
Załącznik nr 2: Prośba do rodziców

Drodzy Rodzice, jesteśmy świadomi odpowiedzialności, którą weźmiemy na siebie biorąc pod opiekę Wasze dzieci, w trakcie [nazwa akcji, programu itp.] organizowanego przez [nazwa podmiotu kościelnego]. Bardzo ważny jest dla nas dobry przepływ informacji pomiędzy rodzicami a dziećmi oraz rodzicami a wychowawcami. Pozwala on z odpowiednim wyprzedzeniem planować, przewidywać i reagować na zaistniałe sytuacje, co zwiększa bezpieczeństwo dzieci. Dlatego prosimy o pomoc w kilku kwestiach.
1. Będziemy wdzięczni, jeśli poinformują Państwo [nazwa podmiotu kościelnego] lub wychowawcę o okolicznościach, które mogą mieć znaczenie dla zdrowia, dobrego samopoczucia i udanego wypoczynku Waszego dziecka oraz pozostałych uczestników. Chodzi zwłaszcza o następujące informacje:

  • czy dziecko cierpi na jakieś schorzenie, przyjmuje leki?
  • czy ma problemy z aklimatyzacją w grupie i nawiązywaniem kontaktów?
  • czy bywa impulsywne i nieprzewidywalne?
  • czy wymaga specjalnej opieki (uwagi) lub sporadycznej pomocy w konkretnych czynnościach?

2. Prosimy, byście przed wyjazdem porozmawiali z dzieckiem o tym, iż z każdym problemem, jaki się pojawi, może i powinno zawrócić się do wychowawców. Warto też uczulić dziecko, że jeśli spostrzeże, iż jakiemuś innemu dziecku dzieje się krzywda ze strony rówieśników lub dorosłych albo jeśli zauważy, że jakieś inne dziecko ma problem, z którym nie potrafi sobie samo poradzić, także powinno powiedzieć o tym Wam lub wychowawcom.
3. Prosimy także, abyście informowali [nazwa podmiotu kościelnego] lub wychowawców o problemach sygnalizowanych Wam bezpośrednio przez dziecko (np. że źle się czuje w grupie rówieśników itd.). Nie bagatelizujcie, prosimy, żadnych sygnałów świadczących o problemach Waszego lub innych dzieci. Prosimy zwłaszcza o zgłaszanie wszelkich informacji o nieprawidłowościach lub zdarzeniach wymagających reakcji ze strony organizatorów lub wychowawców.
Bardzo dziękujemy za zrozumienie i wszelką pomoc!

                    Szczęść Boże!

        [Data, miejscowość, podpis PRZEŁOŻONEGO]


Załącznik nr 3: Karta kwalifikacyjna uczestnika wypoczynku

Do pobrania:
https://dziennikustaw.gov.pl/D2021000154801.pdf

 

Załącznik nr 4: Deklaracja respektowania Zasad...

pobierz plik w formacie pdf