W Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. pontyfikalnej w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Podczas Eucharystii modlono się także za zmarłego papieża Benedykta XVI.

Abp Skworc zauważył, że wchodzimy w dar nowego czasu, roku 2023, „z nowymi nadziejami i oczekiwaniami w towarzystwie Świętej Bożej Rodzicielki Maryi.” W homilii nawiązał też do słów papieża Franciszka i jego Orędzia na Światowy Dzień Modlitw o Pokój o tytule: „Nikt nie może ocalić się sam”.

W przesłaniu tym papież wspomina rok 2022 i pandemię Covid-19. Pisze też o katastrofie, jaką jest trwająca wojna na Ukrainie, która pochłania niewinne ofiary i szerzy niepewność wśród tych, którzy odczuwają jej skutki uboczne ‒ Franciszek wymienia tu problemy ze zbożem/żywnością oraz ceny paliwa. „Ta wojna, wraz ze wszystkimi innymi konfliktami na całym świecie, stanowi bowiem klęskę całej ludzkości, a nie tylko stron bezpośrednio w nią zaangażowanych. O ile na Covid-19 znaleziono szczepionkę, o tyle na wojnę nie znaleziono jeszcze odpowiednich rozwiązań. Z pewnością wirus wojny jest trudniejszy do pokonania niż te, które dotykają ludzkiego organizmu, ponieważ nie pochodzi z zewnątrz, ale z wnętrza ludzkiego serca, zepsutego przez grzech” ‒ m. in. te słowa z Orędzia cytował metropolita katowicki.

Zwracając się do wiernych, zauważał, że poprzez dramat wojny bardziej doceniamy błogosławieństwo pokoju, który – jeśli ma być trwały – musi być owocem sprawiedliwości społecznej i wolności narodów zbudowanych na fundamencie porządku moralnego. ‒ Kościół uczy, że istotne bitwy toczą i rozgrywają się również w sumieniach ludzi, a także o ich sumienia. Zanim zostają zniszczone granice państw, wcześniej niszczy się granice moralne ‒ mówił.

Zastanawiał się, czy możliwa jest  przyszłość ludzkości bez moralności, czyli bez ludzi wartościowych, to znaczy kierujących się wartościami i nimi żyjących. Obecnych nazwał  ludźmi wartościowym i żyjącymi ewangelicznym przesłaniem. Zwrócił uwagę na pomoc, z jaką pospieszyliśmy ofiarom wojny na Ukrainie. ‒Czy nasza wspólnotowa i w zasadzie jednomyślna odpowiedź nie wskazuje na to, iż mimo wszelkich trudności jakie przeżywa Kościół, w naszym społeczeństwie działa ewangeliczny zaczyn, a zasiew Bożego słowa przynosi obfity plon? ‒ pytał.

Arcybiskup mówił o pomaganiu indywidualnym i wspólnotowym, jako społeczeństwo i rodziny, jako rodziny parafialne i zakonne. Przypomniał, że na szczeblu archidiecezji prowadzone są punkty recepcyjne, działające 24 godziny na dobę. Mówił też o działalności katowickiej Caritas, Zakonu Maltańskiego i rzeszy wolontariuszy. Przypomniał o pięciu księżach archidiecezji katowickiej, którzy posługują na Ukrainie. Wspomagani są przez parafie i duchowieństwo archidiecezji katowickiej. Zachęcał obecnych, by nie koncentrowali się na zachowaniu osobistych czy narodowych interesów, ale do myślenia o dobru wspólnym.

Złożył też diecezjanom noworoczne życzenia. ‒ Życzę spokojnego roku; pełnego zdrowia i bezpieczeństwa! I wytrwałej nadziei, tym bardziej, że naszą „jedyną nadzieją” nie jest człowiek. Jest nią Bóg. Dlatego razem z Maryją trwamy w modlitwie o pokój i pragniemy być świadkami nadziei ‒ mówił. Zachęcał do modlitwy o nadejście Królestwa Bożego, „królestwa prawdy i życia, królestwa świętości i łaski, królestwa sprawiedliwości, miłości i pokoju.”

asp/Katowice

Najnowsze

25 kwiecień 2024

Podsumowanie Dnia Dobra organizowanego przez Caritas Archidiecezji Katowickiej

- Coraz więcej osób zaczyna czuć, że to jest święto wolontariatu -...

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej [aktualizacja]

Do momentu jej kanonicznego objęcia, które będzie miało miejsce 8 maja, administratorem...

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.