W krypcie katowickiej katedry Chrystusa Króla odbył się pierwszy z dni skupienia dla księży. W ramach stałej formacji kapłańskiej na początku Wielkiego Postu i Adwentu duchowni gromadzą się w jednym z trzech kościołów archidiecezji.

Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia abp. Wiktora Skworca, w którym m. in. podziękował duchownym „trud duszpasterskich odwiedzin w parafiach”. - Najważniejsze, że po okresie pandemii odbudowujemy relacje z parafianami i przekonujemy się jak wyglądają kręgi przynależności do parafii czyli Kościoła. I zauważamy peryferie, które odkryte niech będą impulsem do duszpasterskiej refleksji z radą duszpasterską i wszystkimi grupami wiernych świeckich z ruchów i stowarzyszeń, prowadzącej  do współpracy i apostolskich działań – podkreślił.

Metropolita nawiązał także do działań podejmowanych przez lokalny Kościół, szczególnie wobec trwającego konfliktu w Ukrainie. - W ten sposób budujemy Kościół Chrystusowy na trzech filarach: liturgii, świadectwa i diakonii. Na tych filarach opiera się pozytywna apologia Kościoła – zaznaczył.

Nawiązał do nowego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce. - Wszyscy jesteśmy zaproszeni do wyznania i codziennego wyznawania: „Wierzę w Kościół Chrystusowy” - mówił do duchownych. Arcybiskup podkreślił, że nowy program duszpasterski wyrasta z analizy aktualnej sytuacji Kościoła i powszechnego uznawania jej za wyjątkowo trudną. - By nie ulec frustracji, czy wręcz rezygnacji z podejmowania dzieła odnowy i szukania dróg ku temu wiodących, uznano za pierwszorzędne zadanie na dziś i jutro Kościoła w Polsce obudzenie i umocnienie wiary w Kościół, bo zaczynamy wątpić w to dzieło Boga na ziemi, ustanowione dla nas grzesznych z myślą o naszym zbawieniu – tłumaczył.

Konferencję do księży wygłosił jezuita ks. Robert Więcek SJ, który zaproponował medytację nad Ewangelią z dnia (Łk 5,27-32), opisującą powołanie Lewiego. Zachęcił księży, aby nie ulegali pokusie przeżywania Wielkiego Postu jako czasu posługi dla wiernych. – Będziemy mogli pomóc przeżyć ten czas innych, jeśli w pierwszej kolejności sami go przeżyjemy – powiedział. Podkreślił, że warto na początku tego okresu liturgicznego na nowo usłyszeć słowa Jezusa: „Pójdź za mną”. Dodał, że w życiu księdza nie ma sfery prywatności, bo decydując na tę drogę, zgodził się oddać Jezusowi wszystko. Zachęcił też do nieustannego otwierania się na Boże działanie. – Jako kapłani nie robimy łaski, ale ją przyjmujemy i to na kolanach – tłumaczył.  

Po wykładzie formacyjnym odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu. Całość spotkania poprowadził bp Marek Szkudło, wikariusz generalny odpowiedzialnego za kapłańską formację stałą. Zebrana wśród duchownych kolekta zostanie przekazana siostrom Matki Teresy z Kalkuty na ich działalność wśród ubogich i potrzebujących.

Księża, którzy nie dotarli do Katowic, będą mogli wziąć udział w skupieniu w Tychach w parafii bł. Karoliny (w najbliższy poniedziałek) lub w Rybniku w parafii św. Jadwigi (w następną sobotę).

 

Najnowsze

27 kwiecień 2024

Fizyczna cząstka w miejscu nadziei

Do kaplicy Archidiecezjalnego Domu Hospicyjnego św. Jana Pawła II w Katowicach wprowadzono...

25 kwiecień 2024

Podsumowanie Dnia Dobra organizowanego przez Caritas Archidiecezji Katowickiej

- Coraz więcej osób zaczyna czuć, że to jest święto wolontariatu -...

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej [aktualizacja]

Do momentu jej kanonicznego objęcia, które będzie miało miejsce 8 maja, administratorem...

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.